Załącznik nr 1 do Uchwały Nr 46/187/11 Zarządu Powiatu Jeleniogórskiego z dnia 10 listopada 2011 r.
OGŁOSZENIE
ZBIORCZYCH WYNIKÓW KONSULTACJI
Zarząd Powiatu Jeleniogórskiego uchwałą Nr 36/145/11 z dnia 23 sierpnia 2011 roku ustalił treść projektu Programu i form współpracy Powiatu Jeleniogórskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w 2012 roku i przedstawił do konsultacji.
Konsultacje trwały od dnia 1 września do 30 września 2011 roku, w trybie określonym w § 2 ust. 1 pkt 1 uchwały Nr XLVI/268/10 Rady Powiatu Jeleniogórskiego z dnia 30 czerwca 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. Urz. Woj. Doln. Nr 134, poz. 2069).
Projekt Programu opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej w dniu 24 sierpnia 2011 r.
Zainteresowanym organizacjom umożliwiono wyrażanie opinii lub złożenia uwag w sprawie będącej przedmiotem konsultacji poprzez kartę konsultacyjną, która została wysłana do organizacji nadzorowanych wraz zaproszeniem do wzięcia udziału w konsultacjach. Nadto, opublikowano ją w Biuletynie Informacji Publicznej z możliwością automatycznej wysyłki po jej wypełnieniu. Umieszczono także egzemplarze jej wersji papierowej obok skrytki pocztowej w siedzibie Starostwa.
W wyznaczonym terminie do przeprowadzenia konsultacji przedstawiciele organizacji pozarządowych wypełnili elektronicznie dwie karty konsultacyjne oraz jedną w wersji papierowej. Nadto, pocztą elektroniczną, a także tradycyjną nadesłano uwagi i stanowiska do projektu Programu. W sumie 5 organizacji przyjęło zaproszenie do konsultacji, z których 3 nie wniosły uwag i zastrzeżeń do projektu.
Stowarzyszenie Łomniczanie zaproponowało skreślenie w § 5. pkt 2 lit. a słów „szczególnie o charakterze nowatorskim”. Powiat Jeleniogórski wspierając realizację wspierając realizację zadań w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, poprzez organizację przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych o zasięgu ponadlokalnym jest zainteresowany aby miały one charakter nowatorski. To zastrzeżenie nie wyklucza wsparcia organizacji przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych o charakterze tradycyjnym. Natomiast zwraca uwagę na priorytet. Z tych powodów wniosek Stowarzyszenia nie może być uwzględniony w projekcie Programu.
Stowarzyszenie Piechowice zaproponowało uzupełnienie Rozdziału VIII projektu Programu o zapis dotyczący zapewnienia „chociaż niewielkiej kwoty wyrażonej w procentach (5-10%) na dotacje dla nowych organizacji, w celu dania szansy złożonym przez nie ofertom”. Zarząd Powiatu ogłaszając konkurs na wsparcie realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe informuje w ogłoszeniu, że brane będzie pod uwagę:
1) zawartość merytoryczna oferty,
2) charakter i zasięg oddziaływania,
3) stopień zaangażowania w realizację oferenta, sponsorów, czy innych jednostek organizacyjnych,
a w przypadku dotychczasowych wykonawców: doświadczenie oferenta przy realizacji zadań zleconych i rzetelność w rozliczeniu dotychczas udzielonych dotacji.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych wydatki publiczne powinny być dokonywane:
1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad:
a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
b) optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów;
2) w sposób umożliwiający terminową realizację zadań;
3) w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
.Zatem, propozycja przywileju dla nowych organizacji nie daje gwarancji spełnienia wszystkich ww. ustawowych przesłanek gospodarowania środkami publicznymi.
Stowarzyszenie Piechowice zaproponowało również uzupełnienie Rozdziału XI projektu Programu „Tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert” o zapis:
„- podanie do wiadomości publicznej liczby uzyskanych punktów przez oferentów oraz możliwość uzyskania oceny formalnej i merytorycznej przez dana organizację, co umożliwi jej w przyszłości dopracowanie oferty (wzorem konkursów wojewódzkich i centralnych tj PO KL, FIO);
- zasady przyznawania przez Zarząd dotacji powiązane z uzyskanymi przez ofertę punktami przydzielonymi przez Komisję oraz innymi czynnikami wpływającymi na otrzymanie środków”.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uprawnia każdego do żądania uzasadnienia wyboru lub odrzucenia oferty, co nie oznacza, że posiada także uprawnienie, o które wnosi Stowarzyszenie. Zgodnie z Konstytucją organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Ta zasada uniemożliwia realizację postulatu Stowarzyszenia. Zasady przyznawania dotacji są obligatoryjnym elementem ogłoszenia o konkursie.
Po upływie terminu konsultacji w Dzienniku Ustaw z dnia 3 października 2011 r. Nr 209, poz. 1244 opublikowano ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, która zmieniła brzmienie art. 15 ust. 2d. Zgodnie z nowym brzmieniem, obowiązującym od 3 listopada 2011 r. w skład komisji konkursowych wchodzą „osoby wskazane przez organizacje”, a nie jak dotychczas „osoby reprezentujące organizacje”. Zatem, zmieniono stosowny zapis w Rozdziale XI projektu Programu. Jednocześnie, wskutek dodania art. 15 ust 2da ustawy postanowiono także zrezygnować z określania minimalnej liczby członków Komisji.
Zarząd Powiatu Jeleniogórskiego