1 stycznia 2003r. weszÅ‚a w życie ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. W miejsce instytucji rÄ™kojmi wprowadziÅ‚a ona odpowiedzialność sprzedawcy za niezgodność towaru z umowÄ…. Nowe przepisy dostosowujÄ… polskie prawo do standardów unijnych.
Ustawa z 27 lipca 2002r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2002 nr 141 poz. 1176 z póżn. zm.) wprowadza kilka istotnych zmian w prawach konsumentów. Zgodnie z regulacjami unijnymi w relacji konsument- sprzedawca nie ma zastosowania rÄ™kojmia za wady fizyczne i prawne przewidziane w kodeksie cywilnym. W jej miejsce ustawa wprowadziÅ‚a instytucjÄ™ odpowiedzialnoÅ›ci sprzedawcy za niezgodność towaru z umowÄ….
PojÄ™cie to oznacza, że sprzedawca odpowiada za towar niezgodny z umowÄ…, tzn. taki, który nie odpowiada podanemu przez niego opisowi, nie może zostać wykorzystany w celu okreÅ›lonym przy zawieraniu umowy, a także, gdy nie odpowiada zapewnieniom producenta podawanym w reklamie bÄ…dź wyrażonym w oznakowaniu towaru. Odpowiedzialność sprzedawcy jest, zatem zwiÄ…zana nie tylko z jego dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ…, ale także z kampaniÄ… reklamowÄ… producenta czy importera.
Zgodnie z prawem sprzedawca nie odpowiada za niegodność towaru z umowÄ… w dwóch sytuacjach:
- gdy wykaże, że nie znaÅ‚ zapewnienia producenta albo nie mógÅ‚ znać wedÅ‚ug rozsÄ…dnej oceny,
- gdy kupujący wiedział albo powinien wiedzieć o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.
Nowa ustawa wprowadziÅ‚a nowe terminy dochodzenia swoich praw przez konsumentów. Sprzedawca jest odpowiedzialny za zgodność towaru z umowÄ… przez dwa lata. Konsument ma natomiast dwa miesiÄ…ce od dnia zauważenia wady na zawiadomienie sprzedawcy, że zakupiona przez niego rzecz nie jest zgodna z umowÄ…. Przyjmuje siÄ™ też, że jeÅ›li zastrzeżenia, co do jakoÅ›ci towaru powstaÅ‚y przed upÅ‚ywem szeÅ›ciu miesiÄ™cy od daty jego wydania, to niezgodność rzeczy z umowa istniaÅ‚a w chwili jego wydania.
Zgodnie z nowÄ… ustawÄ… zmieniÅ‚a siÄ™ kolejność roszczeÅ„, z którymi mogÄ… wystÄ™pować do sprzedawcy konsumenci.
Klient, który stwierdzi, że sprzedany mu towar jest zÅ‚ej jakoÅ›ci, nie posiada wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, jakie mieć powinien lub o jakich zapewniaÅ‚a reklama, czy jest niezgodny z umowÄ…, może żądać od sprzedawcy nieodpÅ‚atnej naprawy lub wymiany na nowy. Jeżeli wskazane żądanie okaże siÄ™ niemożliwe do zrealizowania albo nieskuteczne, konsument bÄ™dzie miaÅ‚ prawo domagać siÄ™ albo stosownego obniżenia ceny, albo odstÄ…pienia od umowy, przy czym odstÄ…pienie od umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy niezgodność towaru z umowÄ… bÄ™dzie istotna.
Ustawa przewiduje także możliwość udzielenia kupujÄ…cemu gwarancji w postaci dokumentu gwarancyjnego, w którym muszÄ… być wskazane obowiÄ…zki gwaranta i uprawnienia kupujÄ…cego. Zgodnie z ustawÄ… sprzedawca, do którego konsument zwróci siÄ™ z żądaniami w zwiÄ…zku z niezgodnoÅ›ciÄ… towaru z umowÄ… , bÄ™dzie zobowiÄ…zany ustosunkować siÄ™ do takiego żądania w terminie 14 dni (kalendarzowych). W przeciwnym razie zostanie przyjÄ™te, że uznaÅ‚ reklamacjÄ™.
Ustawa o warunkach sprzedaży konsumenckiej wzorowana jest na dyrektywie unijnej z 25 maja 1999r.