| STAROSTWO POWIATOWE W JELENIEJ GÓRZE |
| FUNKCJONOWANIE JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH POWIATU |
| OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE W POWIECIE |
|
ZADANIA REALIZOWANE PRZEZ PINB
Na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami):
- zmiana inwestora w decyzjach organu nadzoru budowlanego na wznowienie robot budowlanych (art.40 ust.2)
- przyjmowanie zawiadomień o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które jest wymagane pozwolenie na budowę oraz oświadczeń kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego (art. 41 ust.4)
- przyjmowanie zawiadomień inwestora o zmianie: kierownika budowy lub robót, inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta sprawującego nadzór autorski (art.44 ust.1)
- wydawanie nakazów, w drodze decyzji, rozbiórki obiektu budowlanego lub jego części (art.48, 49b, 50a, 51)
- badanie: zgodności projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; kompletność projektu budowlanego i posiadania wymaganych opinii, pozwoleń i sprawdzeń; wykonania projektu przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane (art.49)
- sprawy dotyczące opłaty legalizacyjnej (art.49, 49a, 49b)
- wydawanie postanowień o wstrzymaniu robót budowlanych (art.48, 49b, 50)
- wydawanie decyzji związanych z niewłaściwym wykonaniem robót budowlanych (art.51)
- przyjmowanie zawiadomień o zakończeniu robót budowlanych i wydawanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (art. 54, 55, 57 ust.4, 59)
- przeprowadzanie obowiązkowej kontroli budowy (art. 59a, 59c ust.1, 59d ust.1, 59g ust. 1)
- wydawanie decyzji nakazującej przeprowadzenie kontroli obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania (art.62 ust.3)
- prawo żądania udostępnienia od właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego, protokołów z kontroli obiektu budowlanego, oceny i ekspertyz dotyczących stanu technicznego oraz dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą (art. 65)
- wydawanie w drodze decyzji nakazów usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości (art. 66)
- wydawanie decyzji nakazujących właścicielowi lub zarządcy, rozbiórkę obiektu i uporządkowanie terenu, w przypadku gdy obiekt budowlany nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia (art.67 ust.1)
- wydawanie w drodze decyzji nakazów właścicielowi lub zarządcy obiektu budowlanego bezpośrednio grożącego zawaleniem opróżnienie bądź wyłączenie w określonym terminie całości lub części budynku z użytkowania; przesyłanie ww decyzji obowiązanemu do zapewnienia lokali zamiennych na podstawie odrębnych przepisów (art. 68)
- wydawanie zarządzeń; umieszczenia na budynku zawiadomienia o stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia oraz zakazie jego użytkowania, wykonania doraźnych zabezpieczeń i usunięcie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia z określeniem terminów ich wykonania (art.68)
- zapewnienie, na koszt właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego, zastosowania niezbędnych środków zabezpieczających, w razie konieczności podjęcia działań mających na celu usunięcie niebezpieczeństwa dla ludzi lub mienia (art. 69)
- przyjmowanie protokołów pokontrolnych dotyczących przeprowadzanych kontroli stanu technicznego obiektu budowlanego lub jego części (art.70 ust.2)
- nakazywanie w drodze decyzji właścicielowi albo zarządcy przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, w razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez pozwolenia (art. 71a )
- prowadzenie postępowań wyjaśniających w sprawie katastrof budowlanych (art.74)
- przyjmowanie zawiadomień o katastrofach budowlanych (art.75 ust.1 pkt 3 lit.a)
- obowiązek niezwłocznego powołania, po otrzymaniu zawiadomienia o katastrofie budowlanej, komisji w celu ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej oraz zakresu czynności niezbędnych do likwidacji zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia (art. 76)
- obowiązek niezwłocznego zawiadomienia, po otrzymaniu zawiadomienia o katastrofie budowlanej, o tej katastrofie właściwy organ nadzoru budowlanego wyższego stopnia oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (art.76)
- wydawanie decyzji dotyczących czynności zabezpieczających w przypadku wystąpienia katastrofy budowlanej (art.78)
- zgłaszanie wniosków dotyczących wszczęcia postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (art.97 ust.1)
- prowadzenie postępowań egzekucyjnych
- odpowiedzi na skargi i wnioski
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego sprawuje nadzór nad:
- działalnością inspekcyjną, polegającą na wykonywaniu inspekcji terenowej w zakresie prawidłowości przebiegu procesu budowlanego i utrzymania obiektów budowlanych
- postępowaniami administracyjnymi
- postępowaniami egzekucyjnymi
- postępowaniami wyjaśniającymi w sprawach przyczyn katastrof budowlanych
- prawidłowym współdziałaniem z organami administracji architektoniczno-budowlanej i organami kontroli państwowej
- obsługą prawną Inspektoratu
- kontrolą wewnętrzną w Inspektoracie
Organy nadzoru budowlanego lub osoby działające z ich upoważnienia mają prawo wstępu:
- do obiektu budowlanego
- na teren: budowy, zakładu pracy, na którym jest prowadzona działalność gospodarcza polegająca na obrocie wyrobami budowlanymi
Organy nadzoru budowlanego przy wykonywaniu zadań mogą żądać od uczestników procesu budowlanego, właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego, a także dostawcy wyrobów budowlanych informacji i udostępnienia dokumentów związanych z prowadzeniem robót, przekazywaniem obiektu budowlanego do użytku, utrzymaniem i użytkowaniem obiektu budowlanego, jak również dokumentów świadczących o dopuszczeniu wyrobu budowlanego do obrotu i stosowania w budownictwie. Protokolarne ustalenia w toku tych czynności stanowią podstawę do wydania decyzji oraz podejmowania innych środków przewidzianych w przepisach prawa budowlanego.
Rozporządzeniem z dnia 22 grudnia 1999 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji określił wykroczenia za które pracownicy organów nadzoru budowlanego upoważnieni są do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, kredytowego lub zaocznego. Kwoty pieniężne uzyskane z grzywien nałożonych w drodze mandatów karnych są wpłacane na konto właściwego Urzędu Wojewódzkiego. Górna granica nakładanego mandatu za nie przestrzeganie przepisów prawa budowlanego wynosi 500 złotych.
Ilość odwiedzin: | 5251 | Nazwa dokumentu: | Przedmiot działalności | Osoba, która wytworzyła informację: | Elżbieta Machała | Osoba, która odpowiada za treść: | Elżbieta Machała | Osoba, która wprowadzała dane: | Elżbieta Machała | Data wytworzenia informacji: | 2008-06-10 07:53:49 | Data udostępnienia informacji: | 2008-06-10 07:53:49 | Data ostatniej aktualizacji: | 2020-03-13 12:30:38 |
Wersja do wydruku... Rejestr zmian...
|