STATUT
PUBLICZNEJ PORADNI
PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ
W KOWARACH
(tekst jednolity)
Publiczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kowarach, zwana dalej
„Poradnia” dziaÅ‚a na podstawie:
- Ustawy z dnia 7 wrzeÅ›nia 1991 roku o systemie oÅ›wiaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 z późniejszymi zmianami;
- Ustawy z dn. 26 stycznia 1982 r.- Karta Nauczyciela . (Dz. U. z 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późniejszymi zmianami);
- Rozp. MEN z dn. 17 listopada 2010r. w sprawie szczegóÅ‚owych zasad dziaÅ‚ania publicznych poradni psychologiczno – pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz. U. Nr 228, poz. 1488),
- Rozp. MEN z dn. 17 listopada 2010r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie ramowego statutu publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej (Dz. U. Nr 228, poz. 1492),
- Aktu przekształcenia z dnia 22 września 1993 roku nr KO-014-14/UK/93,
- uchwaÅ‚y nr 58/XCVII/2000 ZarzÄ…du Powiatu Jeleniogórskiego z dnia 8 marca 2000r. w sprawie okreÅ›lenia terenu dziaÅ‚ania publicznych poradni psychologiczno – pedagogicznych prowadzonych przez Powiat Jeleniogórski.
„Rozpoznawanie i minimalizowanie problemów rozwojowych, edukacyjnych oraz wychowawczych dzieci i mÅ‚odzieży w rejonie dziaÅ‚ania Poradni.
Pomoc opiekunom (rodzice, nauczyciele) w ich pokonywaniu”
SiedzibÄ… Poradni sÄ… Kowary: budynek przy ulicy Zamkowej 5.
1. Organem ProwadzÄ…cym PoradniÄ™ jest Powiat Jeleniogórski.
2. Poradnia jest jednostkÄ… organizacyjnÄ… powiatu dziaÅ‚ajÄ…cÄ… w formie jednostki budżetowej w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z dn. 27 sierpnia 2009r. Nr 157 poz. 1240 z późniejszymi zmianami).
3. Poradnia finansowana jest z budżetu powiatu.
1. Organem sprawujÄ…cym nadzór pedagogiczny jest DolnoÅ›lÄ…ski Kurator OÅ›wiaty.
1. Korzystanie z pomocy udzielanej przez Poradnię jest dobrowolne i nieodpłatne.
2. Poradnia udziela pomocy psychologiczno – pedagogicznej także w przedszkolach, szkoÅ‚ach i placówkach oraz w domach rodzinnych dzieci.
1. Celem Poradni jest wspomaganie prawidÅ‚owego rozwoju psychofizycznego i efektywnoÅ›ci uczenia siÄ™ dzieci i mÅ‚odzieży, pomoc uczniom w wyborze kierunku ksztaÅ‚cenia i zawodu, udzielanie dzieciom i mÅ‚odzieży, ich rodzicom lub opiekunom, nauczycielom i wychowawcom pomocy psychologiczno – pedagogicznej i logopedycznej.
2. Poradnia realizuje swoje cele w stosunku do:
- dzieci w wieku od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole,
- dzieci i młodzieży niepełnosprawnej lub zagrożonych niepełnosprawnością,
- uczniów majÄ…cych trudnoÅ›ci w nauce, w tym specyficzne,
- uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
- uczniów zdolnych,
- uczniów w zakresie preorientacji zawodowej oraz planowania Å›cieżki zawodowej,
- dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym,
- dzieci i młodzieży z zaburzeniami komunikacji językowej,
- dzieci i młodzieży z sytuacji kryzysowych i traumatycznych,
- dzieci i młodzieży zaniedbanych środowiskowo,
- dzieci i mÅ‚odzieży z trudnoÅ›ciami adaptacyjnymi, zwiÄ…zanymi z różnicami kulturowymi, po zmianie Å›rodowiska edukacyjnego,
- szkóÅ‚ i przedszkoli w zakresie opiniowania i orzekania, udziaÅ‚u w realizacji programów profilaktyczno – wychowawczych, prac w ZespoÅ‚ach przy opracowywaniu Indywidualnych programów edukacyjno – terapeutycznych i Indywidualnej karty potrzeb ucznia,
- rad pedagogicznych organizujÄ…cych pomoc psychologiczno – pedagogicznÄ… w zakresie pogadanek, i prelekcji, konsultacji i szkoleÅ„,
- rodziców i nauczycieli w zakresie pomocy w rozwiÄ…zywaniu trudnoÅ›ci dydaktycznych i wychowawczych oraz profilaktyki oraz rozwijania ich umiejÄ™tnoÅ›ci opiekuÅ„czo – wychowawczych.
3. Poradnia realizuje zadania poprzez dziaÅ‚alność diagnostycznÄ…, terapeutycznÄ…, doradczÄ… oraz profilaktycznÄ…, a w szczególnoÅ›ci:
a) w zakresie diagnozy – wczesne wspomaganie rozwoju dzieci, wszechstronna ocena możliwoÅ›ci rozwojowych dzieci i mÅ‚odzieży, poziomu ich rozwoju intelektualnego, emocjonalnego oraz osobowoÅ›ci. Dokonuje diagnozy w zakresie pracy rewalidacyjnej, rehabilitacyjnej, terapeutycznej oraz potrzeb edukacyjnych. Orzeka i opiniuje do odpowiednich form pomocy psychologiczno – pedagogicznej,
b) w zakresie terapii - prowadzi dla dzieci i mÅ‚odzieży specjalistyczne oddziaÅ‚ywania stymulujÄ…ce rozwój psychiczny jak: realizowanie indywidualnych programów zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, terapiÄ™ logopedycznÄ…, pedagogicznÄ… i terapiÄ™ psychologicznÄ… indywidualnÄ… i rodzinnÄ…, socjoterapiÄ™, treningi interpersonalne, zajÄ™cia stymulujÄ…ce rozwój zdolnoÅ›ci i talentów, wspomaga i inspiruje dziaÅ‚alność terapeutycznÄ… w szkoÅ‚ach i innych placówkach, prowadzi warsztaty dla nauczycieli i rodziców chcÄ…cych rozwijać swoje umiejÄ™tnoÅ›ci wychowawcze, a także prowadzi inne formy pomocy przekazujÄ…ce wiedzÄ™ psychologiczno –pedagogicznÄ…, jak: konsultacje, prelekcje, warsztaty i treningi, pogadanki i wsparcie merytoryczne,
c) w zakresie profilaktyki - ukierunkowuje siÄ™ na jak najwczeÅ›niejsze wykrywanie u dzieci zaburzeÅ„ i opóźnieÅ„ rozwojowych oraz trudnoÅ›ci szkolnych, uczestniczy w szkolnych programach profilaktycznych z zakresu promocji zdrowia psychicznego i fizycznego,
d) w zakresie doradztwa i informacji prowadzi: doradztwo psychologiczne i pedagogiczno – logopedyczne dla dzieci i mÅ‚odzieży, rodziców i nauczycieli odnoÅ›nie rozwoju psychicznego i fizycznego dzieci ( w tym w wieku od urodzenia pozostajÄ…cych w domach rodzinnych i nie uczÄ™szczajÄ…cych do przedszkoli i placówek). Prowadzi doradztwo i informacje w zakresie dojrzaÅ‚oÅ›ci szkolnej, problemów dojrzewania, zapobiegania niepowodzeniom szkolnym, rozwiÄ…zywania problemów wychowawczych ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem mÅ‚odzieży gimnazjalnej, organizacji czasu wolnego, rozwijania zdolnoÅ›ci i zainteresowaÅ„, zapobiegania uzależnieniom. Ponadto pomaga w wyborze przez mÅ‚odzież kierunku ksztaÅ‚cenia zawodowego, udziela informacji zawodoznawczej oraz prowadzi doradztwo dla nauczycieli w organizowaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej w przedszkolach, szkoÅ‚ach i placówkach.
e) w zakresie mediacji – pomaga w rozwiÄ…zywaniu sytuacji problemowych na terenie szkóÅ‚, przedszkoli, domu rodzinnego, uczy umiejÄ™tnoÅ›ci negocjacyjnych i komunikacyjnych.
f) w zakresie wspóÅ‚pracy ze szkoÅ‚ami – bierze udziaÅ‚ w pracach ZespoÅ‚u nad konstruowaniem i monitorowaniem realizacji Indywidualnych Programów Edukacyjno – Terapeutycznych i Kart Indywidualnych Potrzeb zakÅ‚adanych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, udziela konsultacji, prowadzi warsztaty i treningi dla uczniów, rodziców i nauczycieli, wspóÅ‚uczestniczy w realizacji programów profilaktycznych.
4. Poradnia realizuje cele i zadania wspóÅ‚pracujÄ…c z takimi instytucjami, jak:
1. Przedszkolami, szkoÅ‚ami i innymi placówkami oÅ›wiatowymi szczególnie w zakresie:
- diagnozowania, orzekania i wskazywania podmiotów wspierajÄ…cych rozwój dzieci, prowadzÄ…cych edukacjÄ™ i wychowanie w formie optymalnej dla potrzeb dzieci i mÅ‚odzieży,
- obserwacji dzieci w ramach wczesnego wspomagania rozwoju w środowisku rodzinnym oraz konsultowania i pomocy rodzicom w stymulacji rozwoju tych dzieci,
- realizowania obowiÄ…zku szkolnego,
- udzielania pomocy rodzinie dziecka zagrożonego ryzykiem nieprawidłowego rozwoju,
- prowadzenia badań przesiewowych i profilaktycznych,
- badań indywidualnych i grupowych,
- zajęć wspomagajÄ…cych rozwój zainteresowaÅ„ i zdolnoÅ›ci,
- preorientacji zawodowej,
- profilaktyki uzależnień,
- interwencji kryzysowych,
- obserwacji,
- zajęć stymulujÄ…cych rozwój intelektualny, emocjonalny i spoÅ‚eczny.
- dla nauczycieli: zajęć warsztatowych, treningów, prelekcji i dziaÅ‚aÅ„ ukierunkowanych na rozwiÄ…zywanie problemów dydaktycznych, wychowawczych.
2. Poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi, placówkami medycznymi i placówkami opiekuÅ„czo – wychowawczymi poprzez:
- udostÄ™pnianie wyników badaÅ„,
- kierowania na specjalistycznÄ… diagnozÄ™,
- w zakresie dostosowania optymalnych form pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz form ksztaÅ‚cenia dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych dzieci i mÅ‚odzieży,
- konsultowania trudnych i zÅ‚ożonych przypadków.
3. Åšrodowiskiem rodzinnym – poprzez diagnozÄ™ psychologicznÄ…, pedagogicznÄ… i logopedycznÄ…, wsparcie psychologiczne rodziny dziecka chorego lub niepeÅ‚nosprawnego oraz wsparcie w sytuacji kryzysowej.
4. OÅ›rodkami pomocy spoÅ‚ecznej, centrum pomocy rodzinie – w szczególnoÅ›ci w zakresie wspierania rodziny w sytuacjach kryzysowych, pomocy dzieciom ze Å›rodowisk patologicznych.
5. Organizacjami pozarzÄ…dowymi w zakresie propagowania ich dziaÅ‚alnoÅ›ci na rzecz dzieci i rodziny, a także dotacji na realizacjÄ™ przedsiÄ™wzięć i programów majÄ…cych na celu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i mÅ‚odzieży oraz promocjÄ™ zdrowia.
6. Urzędami pracy, centrami informacji zawodowej w zakresie planowania kariery zawodowej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalne w odniesieniu do rynku pracy, z uwzględnieniem ich możliwości i predyspozycji zawodowych oraz ograniczeń zdrowotnych.
7. Innymi instytucjami świadczącymi poradnictwo i pomoc dzieciom i młodzieży i ich rodzicom, jak: sądy rodzinne, kuratorzy rodzinni, policja.
8. Szkołami wyższymi oraz ośrodkami kształcenia nauczycieli w zakresie praktyk pedagogicznych.
Rozdział II
Organy poradni
Organami Poradni sÄ…:
1. Dyrektor Poradni
2. Rada Pedagogiczna utworzona z pracowników pedagogicznych poradni.
Kompetencje i zasady wspóÅ‚dziaÅ‚ania organów
SzczegóÅ‚owe kompetencje dyrektora
1. PoradniÄ… kieruje Dyrektor, któremu to stanowisko powierza i z niego odwoÅ‚uje organ prowadzÄ…cy na zasadach okreÅ›lonych ustawÄ… o systemie oÅ›wiaty.
2. Do Dyrektora Poradni, zwanego dalej „Dyrektorem” należy:
2.1Kierowanie placówkÄ… oÅ›wiatowÄ…:
a). Zadania:
- kieruje działalnością poradni,
- organizuje system powszechnej i stale dostÄ™pnej pomocy psychologiczno – pedagogicznej,
- realizuje uchwały Rady Pedagogicznej ujęte w ramach ich kompetencji stanowiących,
- wydaje zarządzenia wewnętrzne ogłaszane w Zeszycie Zarządzeń w sprawie bieżącego działania poradni.
b). Kompetencje:
- reprezentuje PoradniÄ™ na zewnÄ…trz,
c). Odpowiada:
- za poziom udzielanej w poradni pomocy psychologiczno – pedagogicznej,
- za realizacjÄ™ zadaÅ„ zgodnie z uchwaÅ‚ami Rady Pedagogicznej i organów nadzorujÄ…cych,
- za tworzenie optymalnych warunków do efektywnego realizowania dziaÅ‚aÅ„ diagnostycznych, doradczych, profilaktycznych, terapeutycznych, informacyjnych oraz mediacyjnych,
- za zapewnienie pomocy nauczycielom w realizacji ich zadań i doskonaleniu zawodowym.
2.2 Sprawowanie nadzoru pedagogicznego w poradni
a). Zadania:
- opracowuje plan nadzoru pedagogicznego na dany rok szkolny i realizuje go,
- przedstawia Radzie uogólnione wnioski z prowadzonego nadzoru – przynajmniej raz w roku,
- dokonuje czynności nadzoru pedagogicznego,
- gromadzi informacje o pracy nauczyciela,
- sprawuje opiekę nad nauczycielem rozpoczynającym pracę w zawodzie prze wdrażanie formalnej procedury awansu zawodowego,
- organizuje i przeprowadza raz w roku ewaluację wewnętrzną.
b). Kompetencje:
- decyduje o strukturze osobowej nadzoru pedagogicznego i o częstotliwości wykonywania czynności wynikających z nadzoru.
2.3Przewodniczenie Radzie Pedagogicznej
a). Zadania:
- przygotowuje i prowadzi zebrania Rady Pedagogicznej,
b). Kompetencje:
- wstrzymuje wykonywanie uchwał Rady niezgodnych z przepisami prawa.
c). Odpowiada;
- za zawiadomienie wszystkich czÅ‚onków Rady o terminie i porzÄ…dku zebrania zgodnie z regulaminem.
3. Jako pracodawca
3.1 Zadania:
- nawiązuje, zmienia i rozwiązuje stosunek pracy z nauczycielami i innymi pracownikami poradni na podstawie mianowania jak i na podstawie umowy o racę oraz wykonuje czynności wynikające ze stosunku pracy,
- organizuje pracÄ™ w poradni, opracowuje regulamin pracy, projekt arkusza organizacyjnego, plan urlopów,
- tworzy fundusz i opracowuje regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
- organizuje doskonalenie zawodowe nauczycieli i innych pracowników poradni,
- wykonuje zadania wynikajÄ…ce z prawa pracy oraz innych przepisów szczegóÅ‚owych,
- wykonuje czynności kontroli zarządczej,
3.2 Kompetencje:
- jest przeÅ‚ożonym sÅ‚użbowym wszystkich pracowników,
- ocenia pracÄ™ nauczycieli oraz pracowników samorzÄ…dowych zatrudnionych na stanowiskach urzÄ™dniczych,
- przyznaje nagrody i wymierza kary porzÄ…dkowe pracownikom poradni,
- wystÄ™puje z wnioskami o odznaczenia i nagrody Starosty Jeleniogórskiego,
- gospodaruje Å›rodkami zakÅ‚adowego funduszu Å›rodków socjalnych zgodnie z przyjÄ™tym regulaminem.
3.3 Odpowiedzialność:
- wywiązywanie się z roli pracodawcy przed organem prowadzącym i Państwową Inspekcją Pracy.
4. Jako kierownik zakładu pracy
4.1 Zadania:
- opracowuje projekt planu finansowego poradni,
- tworzy i zatwierdza roczny plan finansowy Å›rodków socjalnych,
- właściwie gospodaruje mieniem poradni,
- stwarza bezpieczne i higieniczne warunki pracy poradni.
4.2 Kompetencje:
- organizuje administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę poradni,
- dysponuje środkami określonymi w planie finansowym poradni.
4.3 Odpowiedzialność:
- odpowiada przed organem prowadzÄ…cym za wÅ‚aÅ›ciwe dysponowanie przyznanymi poradni Å›rodkami finansowymi, gospodarowanie mieniem i przestrzeganiem przepisów BHP.
5. Jako organ administracji oświatowej
5.1 Zadania:
- wydaje decyzje administracyjne w zakresie określonym przepisami prawa,
- wspóÅ‚pracuje z przedszkolami, szkoÅ‚ami i innymi placówkami oÅ›wiatowymi w zakresie realizowania obowiÄ…zku szkolnego,
5.2 Kompetencje:
a) Wydawanie orzeczeń:
- o potrzebie indywidualnego nauczania,
- o potrzebie rocznego obowiÄ…zkowego indywidualnego przygotowania przedszkolnego,
- o potrzebie kształcenia specjalnego,
- o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych,
- oraz odpowiednio: o braku potrzeby lub orzeczenia uchylne.
b) Wydawanie opinii w sprawach:
- wczesnego wspomagania rozwoju,
- dostosowania wymagaÅ„ edukacyjnych do indywidualnych potrzeb dostosowania wymagaÅ„ edukacyjnych wynikajÄ…cych z programu nauczania do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudnoÅ›ci w uczeniu siÄ™, uniemożliwiajÄ…ce sprostanie tym wymaganiom,
- dostosowania warunków przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
- kwalifikowania do klas terapeutycznych,
- opiniowania realizacji indywidualnego programu lub toku nauczania,
- zwolnienia ucznia z wadą słuchu, głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełno sprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego,
- przyjęcia ucznia do gimnazjum dla dorosłych,
- przyjęcia do klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej kandydata z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia.
5.3Odpowiedzialność:
1. odpowiada przed organem prowadzÄ…cym i sprawujÄ…cym nadzór pedagogiczny za wydawane decyzje administracyjne w zakresie okreÅ›lonym przepisami prawa oraz w zakresie wydawanych opinii i orzeczeÅ„ dotyczÄ…cych realizacji obowiÄ…zku szkolnego,
2. w razie nieobecności Dyrektora, zastępstwo pełni wskazany przez niego pracownik. Zakres kompetencji osoby pełniącej zastępstwo określa Dyrektor.
3. zakres zastępstwa określony przez Dyrektora nie może obejmować spraw zastrzeżonych przepisami prawa dla dyrektora jednostki oświatowej.
§8
Rada Pedagogiczna
1. Zadania Rady Pedagogicznej:
- Zatwierdzanie (uchwalanie)
- Opiniowanie
- Wnioskowanie
2. Skład Rady Pedagogicznej:
- Dyrektor jako przewodniczÄ…cy
- Pedagodzy,
- Psycholodzy
- Logopedzi
- Terapeuci
- Doradca zawodowy
- Lekarze wspóÅ‚pracujÄ…cy
- zaproszeni przez przewodniczącego goście z głosem doradczym.
3. Podstawowe zadania Rady Pedagogicznej:
- uchwalanie regulaminu Rady Pedagogicznej,
- przygotowanie i uchwalenie statutu Poradni, albo jego zmian i przedÅ‚ożenie go organowi prowadzÄ…cemu placówkÄ™ i organowi nadzoru pedagogicznego,
- okresowe i roczne analizowanie pracy Poradni,
- ksztaÅ‚cenie postaw obywatelskich, etycznych i zawodowych swych czÅ‚onków zgodnie z konstytucjÄ… RP, PowszechnÄ… Deklaracja Praw CzÅ‚owieka i PowszechnÄ… DeklaracjÄ… Praw Dziecka,
- organizowanie wewnętrznego samokształcenia i upowszechniania nowatorstwa pedagogicznego,
- wspóÅ‚praca z rodzicami i opiekunami.
4. Rada Pedagogiczna zatwierdza:
- Roczny Plan Pracy Poradni,
- okresowe i roczne analizowanie i ocenianie stopnia realizacji zadań planu pracy,
- eksperymenty i innowacje pedagogiczne,
- Regulamin Rady Pedagogicznej,
- wnioski stałych i doraźnych komisji zwoływanych przez Radę Pedagogiczną,
- regulamin wewnętrzny poradni,
- ustala organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli i założenia organizacyjne zewnętrznego samokształcenia.
5. Rada Pedagogiczna opiniuje:
- organizację pracy Poradni, w tym tygodniowy rozkład zajęć,
- propozycje dyrektora odnoÅ›nie przydziaÅ‚u pedagogom, psychologom, i innym pracownikom staÅ‚ych dziaÅ‚ów pracy i zajęć zwiÄ…zanych z bezpoÅ›redniÄ… organizacjÄ… pomocy pedagogicznej, psychologicznej i logopedycznej oraz poradnictwa zawodowego w ramach przysÅ‚ugujÄ…cego nauczycielom wynagrodzenia zasadniczego oraz innych dodatkowych, staÅ‚ych, odpÅ‚atnych zajęć,
- wprowadzanie zmian w rocznym planie pracy Poradni dotyczÄ…cych realizacji zadaÅ„ w przypadku odgórnych zarzÄ…dzeÅ„ lub okresowej nieobecnoÅ›ci pracownika pedagogicznego,
- projektu planu finansowego Poradni,
- wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeÅ„, wyróżnieÅ„ i innych nagród,
- zapoznaje się ze sprawozdaniem dyrektora Poradni ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz przyjmuje do realizacji wnioski ze sprawozdania dyrektora i dyskusji wewnętrznej w sprawie zadań statutowych Poradni.
6. Rada Pedagogiczna ma prawo:
- Występować z wnioskami w sprawach doskonalenia organizacji pracy pedagogicznej,
- Występować z wnioskiem do organu prowadzącego o odwołanie dyrektora ze stanowiska, jeżeli narusza on obowiązujące przepisy lub zaniedbuje swe obowiązki.
7. PrzewodniczÄ…cy Rady Pedagogicznej ma obowiÄ…zek:
- realizowania uchwał Rady Pedagogicznej.
- tworzenia atmosfery życzliwoÅ›ci i zgodnego wspóÅ‚dziaÅ‚ania wszystkich czÅ‚onków Rady Pedagogicznej w podnoszeniu poziomu pracy pedagogicznej, psychologicznej i terapeutycznej.
- oddziaÅ‚ywania na postawÄ™ pracowników, pobudzania ich do twórczej pracy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
- dbania o autorytet Rady Pedagogicznej, ochrony praw i godności nauczycieli.
- zapoznania Rady Pedagogicznej z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego oraz omawiania trybu i form ich realizacji.
- analizowania stopnia realizacji uchwał Rady Pedagogicznej.
- prowadzenia i przygotowania zebrania Rady Pedagogicznej, oraz odpowiadania za zawiadomienie wszystkich czÅ‚onków o terminie i porzÄ…dku zebrania.
- o zebraniu Rady przewodniczÄ…cy powiadamia czÅ‚onków Rady przynajmniej na 3 dni przed jej terminem zarzÄ…dzeniem wewnÄ™trznym. PrzyjÄ™cie informacji czÅ‚onkowie potwierdzajÄ… wÅ‚asnorÄ™cznym podpisem.
8. Każdy członek Rady Pedagogicznej ma obowiązek:
- wspóÅ‚tworzenia atmosfery życzliwoÅ›ci, koleżeÅ„stwa, zgodnego wspóÅ‚dziaÅ‚ania wszystkich czÅ‚onków Rady Pedagogicznej.
- przestrzegania postanowień prawa oświatowego, oraz wewnętrznych zarządzeń dyrektora.
- czynnego uczestnictwa we wszystkich zebraniach i pracach Rady Pedagogicznej, jak i w jej komisjach, do których zostaÅ‚ powoÅ‚any, oraz w wewnÄ™trznym samoksztaÅ‚ceniu.
- realizowania uchwał Rady Pedagogicznej, także wtedy, kiedy zgłosił do nich swoje zastrzeżenia.
- składanie przed Radą Pedagogiczną sprawozdań z wykonania przydzielonych zadań.
- przestrzeganie tajemnicy obrad Rady Pedagogicznej.
9. Działalność Rady Pedagogicznej:
- Rada Pedagogiczna wykonuje swe działania zgodnie ze statutem Poradni i jej rocznym planem pracy.
- zebrania Rady Pedagogicznej organizuje siÄ™ w czasie wolnym od pracy.
- zebrania Rady Pedagogicznej mogÄ… być organizowane z inicjatywy dyrektora, organu prowadzÄ…cego oraz z inicjatywy 1/3 czÅ‚onków Rady Pedagogicznej.
- zebrania plenarne organizowane sÄ… przed rozpoczÄ™ciem roku szkolnego, w każdym semestrze w zwiÄ…zku z podsumowaniem pracy, po zakoÅ„czeniu rocznej pracy placówki. W miarÄ™ potrzeb organizowane sÄ… zebrania nadzwyczajne i planowane, wynikajÄ…ce z rocznego planu pracy.
- Rada Pedagogiczna podejmuje uchwaÅ‚y na zebraniach plenarnych, planowanych i nadzwyczajnych. UchwaÅ‚y Rady Pedagogicznej obowiÄ…zujÄ… wszystkich pracowników.
- zasady i tryb podejmowania uchwaÅ‚ ustala Rada Pedagogiczna. UchwaÅ‚y Rady Pedagogicznej sÄ… podejmowane w obecnoÅ›ci 2/3 jej czÅ‚onków. GÅ‚osowanie ma charakter jawny, a jedynie w sprawach kadrowych może mieć charakter tajny.
Dyrektor może zawiesić uchwaÅ‚Ä™ podjÄ™tÄ… niezgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami. O zawieszeniu uchwaÅ‚y dyrektor powiadamia organ prowadzÄ…cy placówkÄ™ lub organ sprawujÄ…cy nadzór pedagogiczny celem zajÄ™cia prze te organy stanowiska.
- Rada Pedagogiczna powołuje, w zależności od potrzeb stałe lub doraźne komisje.
- dziaÅ‚alność komisji może dotyczyć wybranych zagadnieÅ„ statutowej dziaÅ‚alnoÅ›ci placówki, pracy nauczycieli, sytuacji spornych. PracÄ… komisji kieruje przewodniczÄ…cy powoÅ‚any przez RadÄ™ PedagogicznÄ… lub komisjÄ™ na wniosek przewodniczÄ…cego Rady Pedagogicznej. Komisja informuje RadÄ™ PedagogicznÄ… o swojej pracy formuÅ‚ujÄ…c wnioski do zatwierdzenia przez RadÄ™ PedagogicznÄ….
- z zebrania Rady Pedagogicznej, oraz z zebrania komisji sporzÄ…dza siÄ™ w terminie siedmiu dni protokóÅ‚ w postaci zapisu na dyskietce, oraz wydruku komputerowego, którego strony spiÄ™te i wpinane sÄ… do segregatora pt.”KsiÄ™ga protokoÅ‚ów Rady Pedagogicznej PP-P w Kowarach”. ProtokóÅ‚ z zebrania Rady Pedagogicznej wraz z listÄ… obecnoÅ›ci jej czÅ‚onków podpisuje przewodniczÄ…cy obrad i protokolant, poszczególne strony protokoÅ‚u parafuje Dyrektor. CzÅ‚onkowie Rady Pedagogicznej zobowiÄ…zani sÄ… w terminie 14 dni od sporzÄ…dzenia protokoÅ‚u do zapoznania siÄ™ z jego treÅ›ciÄ… i zgÅ‚oszenia ewentualnych poprawek na piÅ›mie przewodniczÄ…cemu obrad. Rada Pedagogiczna na nastÄ™pnym zebraniu decyduje o sprawdzeniu zgÅ‚oszonych do protokoÅ‚u poprawek. KsiÄ™gi protokoÅ‚ów sÄ… udostÄ™pniane na terenie Poradni jej pracownikom, pracownikom z organu nadzorujÄ…cego placówkÄ™, organowi prowadzÄ…cemu, upoważnionym przedstawicielom zwiÄ…zków zawodowych zrzeszajÄ…cych nauczycieli.
1. Dyrektor Poradni, za zgodą organu prowadzącego poradnię może utworzyć stanowisko wicedyrektora w zależności od potrzeb oraz inne stanowisko.
1. Spory kompetencyjne powstałe między dyrektorem Poradni, a Radą Pedagogiczną, (zgodnie z Regulaminem Rady Pedagogicznej) może rozwiązać powołana do tego celu komisja.
2. W przypadku nie rozstrzygnięcia sporu, sytuację konfliktową rozwiązuje organ prowadzący w porozumieniu z organem nadzoru pedagogicznego.
1. Organizacja Poradni wynika z zapotrzebowania środowiska na pomoc psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną, rewalidacyjno-rehabilitacyjną, psychoterapeutyczną i wiąże się z działaniami na rzecz drugiego człowieka.
2. Rejon działania Poradni ustalony jest przez organ prowadzący i obejmuje Miasto Kowary, Miasto Karpacz, Gminę Mysłakowice oraz Gminę Janowice Wielkie.
3. Poradnia jest placówkÄ… usÅ‚ugowÄ… i ogólnodostÄ™pnÄ….
4. Poradnia jako placówka nieferyjna dziaÅ‚a w ciÄ…gu caÅ‚ego roku. Za zgodÄ… organu prowadzÄ…cego można zastosować przerwÄ™ w pracy w poradni w okresie ferii letnich.
5. Poradnia jest czynna codziennie od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku. SzczegóÅ‚owy tygodniowy rozkÅ‚ad pracy Poradni z uwzglÄ™dnieniem pracy w terenie ujÄ™ty jest w harmonogramie pracy, uzgodnionym z organem prowadzÄ…cym.
6. SzczegóÅ‚owÄ… organizacjÄ™ Poradni w danym roku szkolnym ustala arkusz organizacyjny. Opracowany jest on przez dyrektora placówki każdego roku na podstawie planu pracy oraz planu wydatków budżetowych Poradni. Arkusz organizacyjny placówki zatwierdza organ prowadzÄ…cy.
1. Pracownikami pedagogicznymi sÄ… psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradca zawodowy oraz inny specjalista, którego zatrudnienie wynika z potrzeb (lekarze).
2. LiczbÄ™ pracowników pedagogicznych Poradni oraz ogólnÄ… liczbÄ™ godzin zajęć realizowanych ze Å›rodków okreÅ›lonych w planie wydatków budżetowych Poradni okreÅ›la corocznie arkusz organizacyjny zatwierdzony przez organ prowadzÄ…cy.
3. Ilość pracowników pedagogicznych zależy od dziaÅ‚aÅ„ okreÅ›lonych w statucie Poradni, planu pracy oraz wynika z terenu dziaÅ‚ania.
4. Do zadaÅ„ pracowników pedagogicznych należy w szczególnoÅ›ci:
a) Pedagog:
- zabezpieczenie pełnej opieki pedagogicznej dzieciom i młodzieży w wieku od urodzenia do zakończenia nauki,
- wspóÅ‚praca z psychologami, logopedÄ… i innymi specjalistami lub instytucjami w przypadku stwierdzenia, iż jest ona konieczna dla dobra dziecka,
- Å›ledzenie dalszych losów życiowych, edukacyjnych dzieci i mÅ‚odzieży objÄ™tych opiekÄ… Poradni.
b) Psycholog:
- zabezpieczenie pełnej opieki psychologicznej dzieciom i młodzieży w wieku od urodzenia do zakończenia nauki,
- dziaÅ‚alność w ramach opieki psychologicznej na rzecz przedszkoli, szkóÅ‚ i innych placówek opiekuÅ„czo-wychowawczych w rejonie,
- staÅ‚a wspóÅ‚praca z innymi specjalistami w Poradni i instytucjami zainteresowanymi losem dzieci w celu jak najlepszego pokierowania ich dalszymi losami życiowymi.
c) Logopeda:
- prowadzenie profilaktyki w zakresie rozwoju mowy u dzieci i młodzieży
- objęcie jak najwcześniejszą pomocą logopedyczną dzieci z zaburzeniami mowy od momentu wykrycia nieprawidłowości rozwoju,
- eliminowanie u dzieci i mÅ‚odzieży z zaburzeniami mowy trudnoÅ›ci w funkcjonowaniu poznawczym i emocjonalno-spoÅ‚ecznym poprzez ukÅ‚adanie prawidÅ‚owych interakcji nauczyciel – dziecko, rodzic – dziecko.
d) Doradca zawodowy:
- systematyczna diagnoza zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu ksztaÅ‚cenia i kariery zawodowej,
- gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia,
- prowadzenie zajęć przygotowujÄ…cych uczniów do Å›wiadomego
planowania kariery i podjęcia roli zawodowej,
- wspóÅ‚praca z nauczycielami, pedagogami szkolnymi i rodzicami w zakresie wspierania uczniów w planowaniu Å›cieżki zawodowej.
5. Do zadaÅ„ specjalistów, o których mowa w ust. 1 należy ponadto :
zespoÅ‚owe ustalanie sposobu wspóÅ‚pracy z rodzinÄ… dziecka w zakresie:
- rozpoznawania przyczyn w nauce i wychowawczych, zaburzeń zachowania, niepełnosprawności i in.,
- pomocy w interpretacji zachowań dziecka i prawidłowej reakcji na te zachowania,
- instruktażu i poradnictwa w prowadzeniu zajęć wspomagajÄ…cych rozwój,
- informowania o potrzebie wyposażenia dziecka w niezbędny sprzęt i środki dydaktyczne,
- zespołowe ustalanie zakresu metod, i form pracy rewalidacyjnej, rehabilitacyjnej i terapeutycznej,
- opracowanie indywidualnego programu zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, z uwzględnieniem działań wspomagających rodzinę,
- koordynowanie, opiniowanie i weryfikowanie indywidualnych programów zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
- zespoÅ‚owe analizowanie postÄ™pów dziecka i skutecznoÅ›ci pomocy udzielanej dziecku i jego rodzinie i nauczycielom oraz planowanie dalszych dziaÅ‚aÅ„, z uwzglÄ™dnieniem pomocy udzielanej na podstawie przepisów w sprawie pomocy spoÅ‚ecznej.
6. PracÄ™ specjalistów wymienionych w ust.. 1 koordynuje Dyrektor Poradni.
7. Dyrektor Poradni w ramach przyznanego planu wydatków finansowych na dany rok szkolny może zatrudnić wolontariuszy.
8. Dyrektor w ramach zawartej z wolontariuszem umowy na czas jej trwania okreÅ›la zakres zadaÅ„ oraz sposób ich realizacji .
9. Podstawowym zadaniem pracowników pedagogicznych jest życzliwe i rozumiejÄ…ce traktowanie każdej osoby korzystajÄ…cej z ich usÅ‚ug. Pracowników pedagogicznych obowiÄ…zuje etyka zawodowa. W przypadku, gdy rodzice zastrzegajÄ… sobie tajność wyników badaÅ„, osoba prowadzÄ…ca jest zobowiÄ…zana jej przestrzegać. Pedagodzy, psycholodzy, logopedzi i terapeuci majÄ… swobodÄ™ dziaÅ‚ania i podejmowania decyzji. MajÄ… również daleko idÄ…ca samodzielność w doborze metod i organizowania indywidualnego warsztatu pracy, ale jednoczeÅ›nie ponoszÄ… peÅ‚nÄ… odpowiedzialność za jakość swojej pracy. Wszyscy pracownicy pedagogiczni winni legitymować siÄ™ wyższymi studiami pedagogicznymi magisterskimi z zakresu psychologii, pedagogiki i innych specjalnoÅ›ci nadajÄ…cych im kwalifikacje do pracy w Poradni.
Specyfika pracy w Poradni nakÅ‚ada na jej pracowników obowiÄ…zek ustawicznego podnoszenia poziomu wiedzy merytorycznej i metodycznej. W ramach rozwoju zawodowego poprzez podnoszenie umiejÄ™tnoÅ›ci interpersonalnych, samoÅ›wiadomoÅ›ci, aktywnoÅ›ci twórczej winni dążyć do wyboru kierunku i form specjalizacji, a w dalszym etapie uzyskania kompetencji specjalisty i awansu zawodowego.
1. W Poradni zatrudnia siÄ™ pracowników administracyjnych i obsÅ‚ugi w pionie:
a) administracyjnym, do którego należy obsÅ‚uga biurowa, finansowa, kadrowa, a w szczególnoÅ›ci prowadzenie spraw pracowniczych i zwiÄ…zanych z planem wydatków budżetowych oraz nadzorowanie zaopatrzenia w materiaÅ‚y biurowe i Å›rodki czystoÅ›ci,
b) gospodarczym zapewniający czystość i estetykę pomieszczeń,
2. LiczbÄ™ stanowisk w poszczególnych pionach okreÅ›la rokrocznie arkusz
organizacyjny Poradni zatwierdzony przez organ prowadzÄ…cy.
3. Pracownicy administracyjni i obsługi podlegają bezpośrednio
Dyrektorowi Poradni.
4. Prawa i obowiÄ…zki zatrudnionych pracowników w pionach, o których mowa w ust. 1-3 okreÅ›lajÄ… odrÄ™bne przepisy.
5. ObowiÄ…zki szczegóÅ‚owe pracowników administracji obsÅ‚ugi zawarte sÄ… w
Regulaminie Organizacyjnym Poradni.
Działalność poradni
1. DziaÅ‚alność Poradni wynika z jej misji, wizji oraz celów i zadaÅ„.
2. Plany pracy opracowywane sÄ… przez Dyrektora i zatwierdzane przez RadÄ™ PedagogicznÄ…. UwzglÄ™dnia siÄ™ w nich w danym roku szkolnym najważniejsze potrzeby dzieci i mÅ‚odzieży z placówek oÅ›wiatowo-wychowawczych, nauczycieli, rodziców i innych osób, a także Å›cisÅ‚Ä… wspóÅ‚pracÄ™ z różnymi instytucjami i urzÄ™dami, takimi jak: organy sprawiedliwoÅ›ci, sÅ‚użba zdrowia, wydziaÅ‚y zatrudnienia i inne.
3. Potrzeby wynikajÄ…ce z rozpoznania Å›rodowiska wychowawczego, oczekiwaÅ„ klientów Poradni ujÄ™te sÄ… w planach pracy w postaci obszarów, standardów, wskaźników, a także osób odpowiedzialnych za ich wykonanie.
4. Podstawowe kategorie działania Poradni ujęte w rocznych planach pracy to:
a) wczesna interwencja obejmująca dzieci od urodzenia do czasu podjęcia nauki w szkole,
b) dojrzałość szkolna
c) terapia mowy
d) trudności wychowawcze
e) trudności w nauce
f) poradnictwo zawodowe
1. W stosunku do dzieci od momentu wykrycia nieprawidłowości do podjęcia
nauki w szkole Poradnia wydaje opiniÄ™ o potrzebie wspomagania rozwoju.
2 . W odniesieniu do dzieci i młodzieży wynikających z:
- niepełnosprawności,
- niedostosowania społecznego oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym,
- choroby znacznie ograniczającej lub uniemożliwiającej uczęszczanie do szkoły lub oddziału przedszkolnego w ramach rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego
Poradnia przeprowadza postępowanie orzekające i kwalifikujące.
3. W Poradni działają Zespoły Orzekające powoływane przez Dyrektora.
4. Zadaniem Zespołu Orzekającego jest wydawanie orzeczeń i wskazywanie
odpowiednich form kształcenia, opieki i realizacji potrzeb edukacyjnych oraz
wydawanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.
5. SzczegóÅ‚owe zasady funkcjonowania ZespoÅ‚u OrzekajÄ…cego okreÅ›lajÄ… odrÄ™bne przepisy.
1. Oddziaływania profilaktyczne pod kątem jak najwcześniejszego rozpoznania zaburzeń rozwojowych dzieci.
2. Przeciwdziałanie i przezwyciężanie trudności szkolnych i wychowawczych w stosunku do dzieci przedszkolnych w wieku 0-6 lat, na etapie nauczania zintegrowanego, blokowego, gimnazjum oraz w szkołach ponadgimnazjalnych.
3. BezpoÅ›rednia praca z rodzicami i nauczycielami poprzez prowadzenie programów edukacyjnych dotyczÄ…cych wspomagania rozwoju poznawczego dziecka, promujÄ…cych zdrowie i doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci wychowawczych.
4. Bezpośrednia praca z młodzieżą gimnazjalną i licealną (warsztaty, programy profilaktyczne) kształcąca aktywną postawę wobec swojego życia zawodowego.
1. Poradnia prowadzi następującą dokumentację:
a) Roczny Plan Pracy Poradni
b) Regulamin Organizacyjny Poradni
c) Regulamin Rady Pedagogicznej
d) Regulamin Rozpatrywania Skarg i Wniosków
e) KsiÄ™gÄ™ ProtokoÅ‚ów Rady Pedagogicznej
f) Księgę Posiedzeń Zespołu Orzekającego
g) Tygodniowe rozkÅ‚ady zajęć pracowników Poradni
h) Dzienniki zajęć tygodniowych
i) Skorowidz alfabetyczny przyjętych dzieci i młodzieży
j) Teczki indywidualne badanych dzieci i młodzieży
k) DokumentacjÄ™ finansowÄ…
l) Inną dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami
2. Zasady gromadzenia i przechowywania dokumentacji określają odrębne przepisy.
1. Poradnia używa pieczęci o następującej treści:
a)
Psychologiczno-Pedagogiczna
b)
Psychologiczno-Pedagogiczna
2. Tablica zawiera nazwÄ™:
3. Na wydawanych opiniach, orzeczeniach i innych dokumentach umieszcza się pieczęć poradni.
4. Zasady prowadzenia przez Poradnię gospodarki finansowej i materiałowej regulują odrębne przepisy.
Zmiany w statucie dokonywane sÄ… w trybie jego nadania.
Uchwałą Rady Pedagogicznej Nr 1/1/10/11 z dnia 12 lutego 2011r. wprowadzono tekst jednolity Statutu.
§ 20
§ 19
w Kowarach, ul. Zamkowa 5
Psychologiczno-Pedagogiczna
Publiczna Poradnia
NIP 611-23-31-165; Regon 230919825
tel.(75) 718-25-72; fax (75) 718 20 13
58-530 Kowary, ul. Zamkowa 5
Publiczna Poradnia
tel.(75) 718-25-72; fax (75) 718 20 13
58-530 Kowary, ul. Zamkowa 5
Publiczna Poradnia
POSTANOWIENIA KOÅĆCOWE
§ 18
§ 17
5. WspóÅ‚praca z organizacjami pozarzÄ…dowymi w celu niesienia pomocy dzieciom niepeÅ‚nosprawnym i ich rodzicom, oraz uzyskania wsparcia dla inicjatyw Poradni i Å›rodowiska sÅ‚użących wyrównaniu szans edukacyjnych, a tym samym startu życiowego mÅ‚odzieży.
WiodÄ…ce kierunki pracy poradni
§ 16
§ 15
§ 14
indywidualnych zakresach czynności opracowanych przez Dyrektora i w
Pracownicy niepedagogiczni poradni
§ 13
Pracownicy pedagogiczni poradni
§ 12
Założenia organizacyjne poradni
§ 11
RozwiÄ…zywanie sporów miÄ™dzy organami poradni
§ 10
§ 9
§ 7
Rozdział III
§ 6
§ 5
§ 4
§ 3
§ 2
§ 1
Rozdział I
Misja