logo
Wersja dla niedowidzących
  Archiwum Powiat Karkonoski
Choose language:       
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 STATUS POWIATU
minus Statut Powiatu
minus Przedmiot działalności
minus Jednostki Powiatu
minus Gminy Powiatu
plus Budżet i majątek Powiatu
plus Akty prawa miejscowego
minus Dane statystyczne GUS
minus Raport o stanie powiatu karkonoskiego
 ORGANY POWIATU
plus RADA POWIATU
plus ZARZĄD POWIATU
 STAROSTWO POWIATOWE W JELENIEJ GÓRZE
minus Dane adresowe, NIP, REGON, nr konta bankowego, funkcje, komórki organizacyjne,telefony, fax, e-mail
minus Status prawny i przedmiot działalności
minus Schemat organizacyjny
minus Regulamin organizacyjny
plus Przyjmowanie i załatwianie spraw przez wydziały
plus Działalność pożytku publicznego - organizacje pozarządowe w powiecie
minus Procedura przyjęcia, rozpatrzenia i załatwienia skargi lub wniosku
plus Petycje do Zarządu Powiatu lub Starosty Karkonoskiego
plus Ankieta
minus Dziennik Ustaw
minus Monitor Polski
minus Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego
minus Dostęp do aktów prawnych Unii Europejskiej
minus Internetowy System Aktów Prawnych
minus Dzienniki Urzędowe
minus Skorowidz przepisów prawnych od 1918 r.
minus INFORMACJA O USŁUGACH WSPIERAJĄCYCH KOMUNIKOWANIE SIĘ
minus Biuro Rzeczy Znalezionych
minus Obowiązaek informacyjnyc w myśl przepisów RODO
 FUNKCJONOWANIE JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH POWIATU
plus SZKOŁY, PORADNIE I INNE PODMIOTY OŚWIATOWE
plus POMOC SPOŁECZNA RODZINIE
plus POZOSTAŁE JEDNOSTKI
 OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE W POWIECIE
plus Oświadczenia radnych Rady Powiatu
minus Oświadczenia Starosty Jeleniogórskiego
plus Oświadczenia członków Zarządu Powiatu i kierowników jednostek
plus Oświadczenia pozostałych pracowników Starostwa i jednostek
minus Wzory oświadczeń majątkowych
 INNE
plus E-informator o prawach i obowiązkach obywatelskich oraz E-poradnik o mediacji
minus Redakcja Biuletynu
plus Instrukcja obsługi biuletynu
minus Europejski Kodeks Dobrej Administracji
minus Traktaty Unii Europejskiej
minus Obywatelska Karta Antykorupcyjna
minus Poradnik antykorupcyjny dla urzędników
minus Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014–2019
minus Informacja dla b. pracowników SP ZOZ w Kowarach
minus KONWENCJA O PRAWACH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
minus KARTA PRAW PODSTAWOWYCH UNII EUROPEJSKIEJ
minus Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie sytuacji w Polsce
minus Komisja Europejska w obronie niezależności sądów w Polsce
minus Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 15 listopada 2017 r. w sprawie sytuacji w zakresie praworządności i demokracji w Polsce
minus Zalecenia Komitetu Praw Człowieka ONZ z rozpatrzenia VII Sprawozdania okresowego Polski z realizacji postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych
minus Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodneg
minus Informacja o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2017 r. oraz o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich
minus Biała Księga Rzecznika Praw Obywatelskich na temat działań dotyczących ochrony praworządności
minus Oświadczenie Pierwszego Prezesa SN z dnia 23 grudnia 2019 r.
 Ponowne wykorzystanie
minus Warunki ponownego wykorzystania informacji publicznej w postaci elektronicznej
 Informacje
plusPrzetargi
plusOgłoszenia
 Sprawy do załatwienia
A A A


 Opiniowanie 

  1. Poradnia wydaje opinie w sprawach:

 

    • Wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od urodzenia do momentu podjÄ™cia nauki w szkole - na podstawie rozporzÄ…dzenia ministra edukacji narodowej i sportu z roku 2003.
    • Przyspieszenia lub odroczenia obowiÄ…zku szkolnego - na podstawie ustawy z 7 wrzeÅ›nia 1991 r. o systemie oÅ›wiaty z pÃłÅºniejszymi zmianami.
    • Pozostawienia ucznia klas I-III szkoÅ‚y podstawowej na drugi rok w tej samej klasie - na podstawie rozporzÄ…dzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 marca 2001 w sprawie warunkÃłw i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniÃłw i sÅ‚uchaczy oraz przeprowadzenia egzaminÃłw i sprawdzianÃłw w szkoÅ‚ach publicznych (Dz U 29, poz. 323) z pÃłÅºniejszymi zmianami.
    • ObjÄ™cia ucznia naukÄ… w klasie terapeutycznej - na podstawie rozporzÄ…dzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 7 stycznia 2003 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno “ pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkoÅ‚ach i placÃłwkach (Dz U nr 11, poz. 114).
    • Dostosowania wymagaÅ„ edukacyjnych wynikajÄ…cych z programu nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, u ktÃłrego stwierdzono trudnoÅ›ci w uczeniu siÄ™ uniemożliwiajÄ…ce sprostanie tym wymogom “ na podstawie rozporzÄ…dzenia ministra edukacji narodowej z 21 marca 2001 r . w sprawie warunkÃłw i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniÃłw i sÅ‚uchaczy oraz przeprowadzania egzaminÃłw i sprawdzianÃłw w szkoÅ‚ach publicznych (Dz U nr 29, poz. 323) z pÃłÅºniejszymi zmianami.
    • Zwalniania ucznia z wadÄ… sÅ‚uchu lub gÅ‚Ä™bokÄ… dysleksjÄ… rozwojowÄ… z nauki drugiego jÄ™zyka obcego “ na podstawie rozporzÄ…dzenia ministra edukacji narodowej z 21 marca 2001 r . w sprawie warunkÃłw i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniÃłw i sÅ‚uchaczy oraz przeprowadzania egzaminÃłw i sprawdzianÃłw w szkoÅ‚ach publicznych (Dz U nr 29, poz. 323) z pÃłÅºniejszymi zmianami.
    • Udzielania zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki “ na podstawie zarzÄ…dzenia ministra edukacji narodowej z 27 kwietnia 1992 r. w sprawie szczegÃłÅ‚owych zasad i trybu udzielania zezwoleÅ„ na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki (MP nr 13, poz. 92) z pÃłÅºniejszymi zmianami.
    • PrzyjÄ™cia ucznia do gimnazjum do oddziaÅ‚u przysposabiajÄ…cego do pracy “  na podstawie rozporzÄ…dzenia ministra edukacji narodowej z 15 lutego 1999 r. w sprawie ramowych statutÃłw publicznej szeÅ›cioletniej szkoÅ‚y podstawowej, publicznego gimnazjum oraz publicznego przedszkola (Dz U nr 14, poz. 131 oraz z 2000 r. nr 2 poz. 20) z pÃłÅºniejszymi zmianami.
    • Ograniczonych możliwoÅ›ci wyboru kierunku ksztaÅ‚cenia ze wzglÄ™du na stan zdrowia kandydata ubiegajÄ…cego siÄ™ o przyjÄ™cie do szkoÅ‚y ponadgimnazjalnej “ na podstawie rozporzÄ…dzenia ministra edukacji narodowej z 27 sierpnia 2001 r. w sprawie warunkÃłw i trybu przyjmowania uczniÃłw do publicznych przedszkoli i szkÃłÅ‚ oraz przechodzenia z jednych typÃłw szkÃłÅ‚ do innych  (Dz U nr 97,poz.1054) z pÃłÅºniejszymi zmianami.
    • Możliwość podjÄ™cia przez kandydata nauki w szkole dla dorosÅ‚ych - na podstawie rozporzÄ…dzenia ministra edukacji narodowej z 27 sierpnia 2001 r. w sprawie warunkÃłw i trybu przyjmowania uczniÃłw do publicznych przedszkoli i szkÃłÅ‚ oraz przechodzenia z jednych typÃłw szkÃłÅ‚ do innych (Dz U nr 97,poz.1054) z pÃłÅºniejszymi zmianami.

 

 

 

  1. Tok postÄ™powania poradni przy wydawaniu opinii na wniosek rodzicÃłw i z placÃłwek.

 

a)      Opinie wydaje siÄ™ na pisemny wniosek rodzicÃłw

b)      WzÃłr wniosku (opracowany przez poradnie) jest dostÄ™pny dla rodzicÃłw w poradni oraz w placÃłwkach, z ktÃłrymi poradnia wspÃłÅ‚pracuje (zaÅ‚Ä…cznik nr 1)

c)      WpÅ‚yniÄ™cie wniosku odnotowywane jest przez sekretariat tzn. otrzymuje on adnotacjÄ™ „wpÅ‚ynęło” z zaznaczeniem daty przyjÄ™cia.

d)      Wniosek jest analizowany przez dyrektor oraz pracownikÃłw pedagogicznych i przydzielany odpowiedniemu specjaliÅ›cie. Na wniosku wpisuje siÄ™ nazwisko specjalisty, do ktÃłrego kieruje siÄ™ sprawÄ™ oraz wyznacza termin realizacji

e)      Gdy wniosek jest nagÅ‚y i bardzo ważny dyrektor umieszcza na nim napis „pilne”, co stanowi dla osoby przyjmujÄ…cej sprawÄ™ informacje o jej szybkim trybie realizacji.

f)      Jeżeli dla wydania opinii niezbÄ™dne jest przeprowadzenie badaÅ„ lekarskich rodzice winni do wniosku doÅ‚Ä…czyć zaÅ›wiadczenie o stanie zdrowia dziecka

g)      Rodzice mogÄ… doÅ‚Ä…czyć do wniosku inna dokumentacjÄ™, uzasadniajÄ…cÄ… wniosek jak: wczeÅ›niejsze wyniki badaÅ„ pedagogicznych, psychologicznych, logopedycznych, opinie wychowawcy i inne.

h)        Przyjmowane sÄ… do badaÅ„ także dzieci zgÅ‚aszane przez placÃłwki, jeÅ›li rodzic w ramach wspÃłÅ‚pracy z nauczycielami wyrazi na to zgodÄ™ zaznaczajÄ…c to w zÅ‚ożonym wniosku.

i)      W szczegÃłlnych przypadkach przyjmowane sÄ… w poradni dzieci zgÅ‚aszane przez: sÄ…, policje, sÅ‚użbÄ™ zdrowia, opiekÄ™ spoÅ‚ecznÄ… i inne instytucje przy zastosowaniu odpowiednich przepisÃłw kodeksu postÄ™powania administracyjnego

j)      Opinie o badanym dziecku opracowujÄ… pracownicy pedagogiczni odpowiednio do posiadanej specjalnoÅ›ci:

·      Psycholodzy: mgr Jolanta KaÅ‚udziÅ„ska “ GÃłra, mgr Sylwia Tywonek “ Cybulska, mgr MaÅ‚gorzata Forytarz

·      Pedagodzy: mgr Maria ZgoÅ‚a, Mgr Maria Ostrowska, mgr Genowefa Pohoska

·      Logopeda: mgr Dorota BÄ™c

k) SpecjaliÅ›ci o ktÃłrych mowa w punkcie podpunkcie „j” dostÄ™pni sÄ… dla interesantÃłw w poradni lub w placÃłwkach z ktÃłrymi poradnia wspÃłÅ‚pracuje zgodnie z harmonogramem pracy na dany rok pod telefonem 0757182572.

l)        Gdy przy analizie wniosku specjalista uzna, iż ponowne badanie, lub w danym czasie jest nie wskazane “ to w kontakcie z opiekunami i placÃłwkÄ… kierujÄ…cÄ… omawia sprawÄ™ i proponuje inne formy pomocy.

m)      Wszelkie formy realizacji wniosku odnotowywane sÄ… w karcie indywidualnej dziecka.

n)   JeÅ›li opiekunowie dziecka nie wyrażajÄ… zgody na badanie lub inne formy pomocy to osoba prowadzÄ…ca sprawÄ™ odnotowuje to we wniosku lub karcie indywidualnej dziecka.

o)    JeÅ›li na wyznaczone terminy dziecko siÄ™ nie zgÅ‚asza to odnotowuje siÄ™ ten fakt w karcie indywidualnej i informuje siÄ™ o tym placÃłwkÄ™ kierujÄ…cÄ….

 

  1. Opinie wydawane w związku ze zgłoszeniem indywidualnym (osobiste lub telefoniczne).

 

a)      ZgÅ‚oszenia te sÄ… odnotowywane przez sekretariat lub bezpoÅ›rednio przez dyrektora albo pracownika pedagogicznego, jako rejestracja ze wskazaniem wnioskodawcy konkretnej daty i formy pomocy “ nastÄ™puje wpis do dziennika rejestracji.

b)      Przy realizacji zgÅ‚oszenia indywidualnego konieczne jest wypeÅ‚nienie wniosku o badanie przez rodzicÃłw lub opiekunÃłw dziecka, a wszelkie dziaÅ‚ania winny być odnotowane w karcie indywidualnej dziecka.

 

  1. Realizacja wniosku lub zgłoszenia.

 

a)      Po analizie wniosku pracownik ustala sposÃłb jego realizacji odpowiednio do zgÅ‚oszenia.

b)      Pracownik otrzymujÄ…cy wniosek lub zgÅ‚oszenie odpowiedzialny jest za prowadzenie sprawy i jej peÅ‚na realizacjÄ™.

c)      W ciÄ…gu dwÃłch tygodni od ostatniego badania, konsultacji opracowana zostaje opinia lub informacja z realizacji wniosku.

d)      JeÅ›li jest taka możliwość potrzeba, opinia może być sporzÄ…dzona wczeÅ›niej mimo, iż uczeÅ„ korzysta w poradni z dÅ‚ugoterminowej terapii czy konsultacji.

e)      Treść opinii jest konsultowana z dyrektorem poradni. PrawidÅ‚owo sporzÄ…dzona opinia zostaje przekazana do sekretariatu, celem przepisania, nadania numeru ewidencyjnego, naniesienia liczby dziennika, stosownych pieczÄ…tek.

f)        Opinia po przepisaniu w sekretariacie jest podpisywana przez osoby badajÄ…ce, a w szczegÃłlnoÅ›ci przez dyrektora. Opinia w dwÃłch egzemplarzach może być wydana bezpoÅ›rednio rodzicom lub opiekunom albo wysÅ‚ana pocztÄ… na adres domu lub placÃłwki w terminie czterech dni od zÅ‚ożenia w sekretariacie.

g)      Jeden egzemplarz opinii wraz z innymi dowodami pracy na rzecz dziecka i jego rodzicÃłw wkÅ‚adany jest do karty indywidualnej ucznia, ktÃłra zdawana jest do archiwum.

h)      Opinia wydawana przez poradnie zawiera:

·        Oznaczenie poradni

·        ImiÄ™ i nazwisko dziecka

·        Miejsce jego urodzenia

·        Miejsce zamieszkania

·        W przypadku ucznia “ nazwÄ™ i adres szkoÅ‚y

·        Oznaczenie klasy, do ktÃłrej uczÄ™szcza

·        Stanowisko poradni w sprawie, ktÃłrej dotyczy opinia oraz szczegÃłÅ‚owe jego uzasadnienie

·        Wskazanie odpowiedniej formy pomocy, w szczegÃłlnoÅ›ci psychologiczno “ pedagogicznej udzielanej dziecku w szkole lub placÃłwce stosownie do potrzeb oraz szczegÃłÅ‚owe uzasadnienie wskazanej formy pomocy

·        Podpis dyrektora

  1. Tryb odwoławczy i skargowy od wydawanych opinii.

 

a)      Opinia nie jest decyzjÄ… administracyjnÄ… i w zwiÄ…zku z powyższym nie jest przewidziana możliwość odwoÅ‚ania siÄ™ rodzicÃłw od jej treÅ›ci. Każda jednak opinia wskazuje cel, w jakim zostaÅ‚a wydana.

b)      Rodzice lub opiekunowie w przypadku wydania opinii, ktÃłra budzi ich wÄ…tpliwoÅ›ci maja prawo do konsultacji i omÃłwienia problemÃłw dotyczÄ…cych dziecka z osobami badajÄ…cymi i opracowujÄ…cymi opiniÄ™ oraz z dyrektorem poradni.

c)      Klienci w tym rodzice lub opiekunowie majÄ… prawo do skÅ‚adania skarg i wnioskÃłw dotyczÄ…cych organizacji i dziaÅ‚alnoÅ›ci poradni (także w zakresie wydawanych opinii) zgodnie z Regulaminem przyjmowania, rozpatrywania skarg i wnioskÃłw w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kowarach (regulamin w zaÅ‚Ä…czeniu - zaÅ‚Ä…cznik nr 2).

Osoba, która wytworzyła informację: Maria Piotrowicz
Osoba, która odpowiada za treść: Maria Piotrowicz
Osoba, która wprowadzała dane: Maria Piotrowicz
Data wytworzenia informacji: 2004-04-26 08:45:43
Data udostępnienia informacji: 2004-04-26 08:45:43
Data ostatniej aktualizacji: 2004-04-26 09:57:54

Wersja do wydruku...

corner   corner